2 maja 2025

Jak zaplanować ślub plenerowy?

Z roku na rok śluby w plenerze zyskują na popularności. Pisaliśmy o tym w artykule poświęconym trendom. Dzieje się tak również w Polsce. Skoro zainteresował Was ten temat, to prawdopodobnie Wy również rozważacie ślub pod gołym niebem, blisko natury, w cieniu szumiących drzew i ze śpiewem ptaków w tle, mamy rację? Z pewnością widzieliście takie ceremonie na Instagramie lub Pintereście, ale być może zastanawiacie się, jak to ogarnąć w naszej szerokości geograficznej? Jako fotografowie ślubni wiele razy mieliśmy okazję widzieć, że ceremonie plenerowe to wspaniała alternatywa dla tradycyjnych ślubów. Mają naprawdę wyjątkowy klimat. To doskonała okazja, by powiedzieć sobie „tak” w otoczeniu przyrody, z dala od (w większości przypadków) nieco ponurych sal urzędów stanu cywilnego czy zimnych kościelnych murów, w miejscu, które z Wami rezonuje albo ma dla Was znaczenie, bo jest związane z Waszą historią. Jeśli w Waszych głowach pojawiło się teraz pytanie: no super, ale jak zaplanować ślub plenerowy?, oto nasz przewodnik. Mamy nadzieję, że ułatwi Wam zadanie i przekona Was, że wbrew pozorom to wcale nie jest takie trudne.

Gdzie zorganizować ślub w plenerze?

Wybór odpowiedniego miejsca to punkt wyjścia do organizacji ślubu w plenerze. Niektóre pary decydują się na ślub w ogrodzie lub parku należących do sali weselnej, inne marzą o ceremonii na leśnej polanie, nad jeziorem, czy w sadzie pełnym kwitnących drzew. Opcji jest mnóstwo – jeśli mieszkacie w Poznaniu lub okolicach, zerknijcie na naszą listę miejsc na ślub plenerowy w Wielkopolsce. Wiele sal weselnych umożliwia swoim parom zaplanowanie ceremonii pod gołym niebem, wystarczy tylko zapytać.

O czym warto pamiętać, wybierając miejsce na ślub w plenerze? Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, do którego administracyjnie przynależy miejsce, musi wyrazić zgodę na taką uroczystość. Aby ją otrzymać, musicie złożyć stosowny wniosek. We wniosku powinno się znaleźć zapewnienie, że wybrane przez Was miejsce jest godne i bezpieczne. Zastanawiacie się, ile kosztuje ślub w plenerze? Obecnie jest to kwota 1000 zł plus 84 zł za sporządzenie aktu małżeństwa. Zgodnie z literą prawa, kierownik USC może odmówić udzielenia ślubu poza urzędem, ale odmowa ta powinna mieć formę pisemną i zawierać uzasadnienie. Do tej pory żadna z naszych par nie spotkała się jednak z takim problemem.

Jeśli macie już upatrzone miejsce na ślub pod gołym niebem, warto sprawdzić, jak wygląda ono o różnych porach dnia – może warto zorganizować ceremonię trochę później, w godzinach popołudniowych albo o zachodzie słońca, gdy światło jest korzystniejsze? Radzimy unikać godzin południowych oraz upewnić się, że w trakcie ślubu, a zwłaszcza w momencie przysięgi i wymiany obrączek, oboje będziecie stać w słońcu lub w cieniu, by uniknąć dużego kontrastu między osobą znajdują się w mocno oświetlonym punkcie a tą schowaną w cieniu.


Ślub plenerowy w Przyborowo 11

Połączenie idealne: ślub cywilny + humanistyczny

Ku naszej wielkiej radości, coraz więcej par decyduje się na połączenie ślubu cywilnego z ceremonią humanistyczną. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą spełnić wymogi formalne, a jednocześnie nadać ceremonii osobisty, emocjonalny charakter. Zwykle wygląda to tak, że po krótkiej części urzędowej ma miejsce wzruszająca ceremonia – z przemowami, przysięgami i symbolicznymi rytuałami.

Część humanistyczna może być prowadzona przez celebranta, ale równie dobrze w tej roli może wystąpić ktoś z Waszych bliskich – przyjaciel, siostra, brat albo rodzic. To piękny sposób, by włączyć rodzinę w ten wyjątkowy moment. Taka formuła daje też ogromną swobodę – możecie sami zaplanować jej przebieg, napisać własne przysięgi (jest to też możliwe w przypadku ślubu cywilnego, ale musicie to wcześniej zgłosić urzędnikowi), dodać ulubione wiersze, muzykę czy wspomnienia.

To właśnie elastyczność sprawia, że śluby humanistyczne są tak niezwykłe  – tutaj nie ma sztywnych reguł, możecie zrobić to tak, jak czujecie i potrzebujecie.

ślub humanistyczny
Ślub humanistyczny nad jeziorem

A może ślub kościelny w plenerze?

Choć brzmi to jak kadr z hollywoodzkiej produkcji, w Polsce również można zorganizować ślub kościelny w plenerze. Choć w tym przypadku formalności są nieco bardziej złożone i wymagają zgody proboszcza oraz biskupa diecezjalnego, to przy odpowiednim podejściu i wsparciu jest to do zrobienia. Coraz więcej par interesuje się na taką formę ceremonii – chcą połączyć duchowy wymiar ślubu ze swobodniejszą atmosferą, na którą pozwala uroczystość na łonie natury.

W trakcie realizacji reportażu ślubnego dla jednej z naszych par dowiedzieliśmy się, że organizacją kościelnych ślubów w plenerze zajmuje się firma Ślubokręt, która pomaga przy formalnościach oraz tworzy wyjątkową oprawę ceremonii sakramentalnych na świeżym powietrzu. Jeśli marzycie o ślubie kościelnym w sadzie, nad jeziorem albo w górach, możecie się do nich odezwać – mają doświadczenie i wyczucie estetyki. Ślub kościelny w plenerze to wyjątkowe przeżycie i z pewnością na długo zapisze się w pamięci Waszych gości.

Ślub kościelny w plenerze
Ślub kościelny w plenerze

Pomyślcie o swoich bliskich

Planując ślub plenerowy, warto zadbać o komfort gości, szczególnie jeśli uroczystość ma się odbyć w pełnym słońcu lub na bardziej „dzikim” terenie. Przede wszystkim zapewnijcie (zwłaszcza starszym) gościom miejsca siedzące – wygodne krzesła ozdobione wstążkami lub kompozycjami kwiatowymi są nie tylko praktyczne, ale również pięknie prezentują się na zdjęciach ślubnych. Jeśli chcecie zorganizować ceremonię pod gołym niebem w późniejszych godzinach, na pewno przydadzą się też świece antykomarowe.

Przewidujecie, że dzień Waszego ślubu będzie upalny? Przygotujcie wachlarze, parasolki przeciwsłoneczne oraz zapewnijcie gościom dostęp do wody i/lub napojów chłodzących. Fajnym (i uroczym!) pomysłem są też chusteczki na łzy szczęścia pozostawione na każdym krześle oraz programy uroczystości, jeśli planujecie na przykład ślub cywilny połączony z humanistycznym (z przemowami, recytacjami, występami muzycznymi) albo foldery z tekstami pieśni sakralnych, jeśli wybraliście ślub kościelny w plenerze.

Podjęliście decyzję, że Wasz ślub odbędzie się jesienią lub wczesną wiosną? Możecie pomyśleć o kocach (jedna z naszych par podarowała swoim gościom koce ze swoimi inicjałami i datą ślubu), które dodadzą przytulności i ochronią Waszych bliskich przed chłodem.

ślub plenerowy w pałacu Osowa Sień
Ślub w plenerze w Pałacu Osowa Sień

Powiedzcie to własnymi słowami

Wygłaszanie własnych przysiąg to jeden z najpiękniejszych momentów ceremonii – nadają uroczystości osobisty charakter, są pełne uroku, szczerości i często wzruszają do łez. Ślub plenerowy daje przestrzeń i swobodę, by uczynić tę chwilę naprawdę wyjątkową. Tutaj nie ograniczają Was formułki, możecie mówić własnymi słowami, dokładnie tak, jak czujecie.

Jak napisać własne ślubne przysięgi? To nie musi być nic skomplikowanego. Możecie wspominać początki Waszego związku, wspólne przygody, trudności, które pokonaliście razem, zabawne sytuacje, które Was do siebie zbliżyły. Podzielcie się tym, co najbardziej cenicie w partnerze i czego nauczyliście się dzięki tej relacji. To chwila, w której możecie okazać emocje – uwierzcie nam, jeśli się na to odważycie, zapamiętacie ten moment do końca życia.

Nie martwcie się, jeśli nie jesteście urodzonymi mówcami – najważniejsze, by mówić od serca. Jeśli obawiacie się, że w dniu ślubu sparaliżuje Was stres (o tym, jak sobie z nim radzić, napisaliśmy w tym poście), co spowoduje, że zapomnicie, co macie powiedzieć, możecie wcześniej spisać przysięgi (najlepiej na ładnym papierze) i odczytać je w trakcie ceremonii. Nikt nie będzie miał Wam za złe, że nie wygłaszacie ich z pamięci.

slub plenerowy pałac wierzbiczany
Ślub plenerowy w Pałacu Wierzbiczany

Zaangażujcie swoich gości

Ceremonia ślubna w plenerze może być jeszcze bardziej poruszająca, jeśli włączycie w nią osoby, które są dla Was ważne. Rodzina i przyjaciele poczują się zaszczyceni, kiedy będą mogli odegrać aktywną rolę w tym wydarzeniu – to także sprawi, że uroczystość nabierze naprawdę osobistego wymiaru.

Możecie zaprosić kogoś z bliskich do poprowadzenia ceremonii humanistycznej, wygłoszenia przemowy, przeczytania ulubionego wiersza czy fragmentu książki, który ma dla Was szczególne znaczenie. Dzieci mogą sypać płatki kwiatów lub iść w orszaku. Wujek gra na gitarze? Siostra pięknie śpiewa? Może ktoś chce powiedzieć kilka słów od siebie? Warto dać bliskim przestrzeń na takie gesty.

Dzięki temu ceremonia nie będzie tylko „odegraniem scenariusza”, ale prawdziwym świętem miłości i wspólnoty. Goście poczują się częścią czegoś ważnego, a dla Was to będą jedne z najcenniejszych chwil – pełne emocji i niepowtarzalne.

Pałac Osowa sień ślub i wesele
Ślub plenerowy w Pałacu Osowa Sień

Wykorzystajcie symboliczne rytuały

Kolejny sposób na to, by Wasz ślub był szczególnym wydarzeniem, to wprowadzenie symbolicznych akcentów i rytuałów. Te proste, ale bardzo poruszające gesty, pięknie dopełnią ceremonię i na długo zostaną w sercach Waszych gości.

Jednym z ciekawszych rytuałów, jakie widzieliśmy podczas realizowania reportaży ślubnych dla naszych par, jest mieszanie kolorowych piasków – każda osoba wsypuje do wspólnego naczynia piasek w innym kolorze, co symbolizuje połączenie dwóch światów w jedną nową całość. Łączy piękny efekt wizualny i ważny przekaz.

Inny, niezwykle poruszający, rytuał to przekazywanie obrączek z rąk do rąk przez wszystkich gości. Można go zaplanować na moment tuż przed wymianą obrączek. Każdy, kto akurat trzyma obrączki, może w myślach przekazać Wam swoje życzenia, pozytywną energię, wsparcie. To symboliczny krąg miłości i świadectwo obecności bliskich, którzy towarzyszą Wam w tej ważnej chwili.

Możecie bez trudu znaleźć więcej takich rytuałów, również w tradycji słowiańskiej. Dopasujcie je do siebie oraz stylu Waszego ślubu. Najważniejsze, by miały dla Was sens i niosły ze sobą istotne dla Was znaczenie.

slub humanistyczny
Rytuały na ślubie humanistycznym

Przygotujcie plan B

Pogoda w Polsce bywa nieprzewidywalna, dlatego planując ślub plenerowy, trzeba przygotować się na każdą ewentualność. Choć życzymy Wam, by tego dnia świeciło piękne słońce, warto mieć w zanadrzu plan B, który pozwoli Wam szybko i bez stresu przenieść ceremonię w inne miejsce.

Może to być transparentny namiot, który ochroni gości przed deszczem, ale jednocześnie pozwoli mieć widok na otoczenie. Świetnie sprawdzą się też altany, oranżerie czy zadaszone tarasy. Większość sal weselnych pomaga parom młodym opracować strategię działania w razie niepogody, oferując możliwość zorganizowania ceremonii wewnątrz budynku.

Pamiętajcie, że plan B to nie rezygnacja z marzeń, tylko wyraz Waszej dojrzałości i odpowiedzialnego podejścia. Warto dla własnego spokoju mieć w zanadrzu alternatywę. Dzięki temu, gdy zacznie padać, nie wpadniecie w panikę, bo będziecie przygotowani na każdą sytuację.

Ślub plenerowy Przyborowo 11
Ślub w plenerze w Przyborowo 11

Jak pięknie zakończyć ceremonię?

Ślub plenerowy aż się prosi o symboliczne zakończenie ceremonii, które podkreśli ten radosny moment, gdy oficjalnie będziecie już małżeństwem. Świetnym pomysłem są naturalne płatki kwiatów, którymi goście mogą obsypać Was tuż po przysiędze (tutaj mała wskazówka: poproście ich, aby celowali w górę, a nie w Wasze twarze). Możecie przygotować dla każdego mały rożek z suszonymi lub świeżymi płatkami róż albo listkami
eukaliptusa i położyć je na krzesłach przed rozpoczęciem ceremonii. Inną opcją są wstążki na patyczkach – lekkie, kolorowe, którymi goście mogą wiwatować na Waszą cześć podczas Waszego pierwszego wspólnego przejścia.

Radzimy unikać tub z konfetti wykonanym z tworzyw sztucznych – nie tylko nie ulega rozkładowi i może zanieczyścić pobliską rzekę czy staw, ale też zaburza harmonię, estetykę i charakter wydarzenia. W końcu ceremonia pod gołym niebem ma pokazać, jak bardzo lubicie obcować z przyrodą, prawda? To samo dotyczy ryżu, który choć pozwala uzyskiwać ciekawe efekty na zdjęciach, bywa bardzo szkodliwy dla ptaków (w Wielkiej Brytanii sypanie ryżem jest całkowicie zakazane). Naturalne dodatki są nie tylko piękne i fotogeniczne, ale też zgodne z ideą ślubu w plenerze – nieszkodliwe dla przyrody, a do tego pełne wdzięku.

dwór wierzenica ślub plenerowy
Ślub w plenerze w Dworze Wierzenica

Zatrudnijcie profesjonalnego fotografa ślubnego

Plenerowe śluby odbywają się zwykle w wyjątkowych miejscach, a pary, które je planują, dbają o piękne dekoracje i zapewniają sobie i swoim gościom wyjątkowe przeżycia. Żal by było nie zatrzymać tego wszystkiego na zdjęciach. Na własnej skórze mieliśmy okazję przekonać się, że uwiecznianie ceremonii w kościołach czy w urzędach różni się od fotografowania ślubów plenerowych. W takich warunkach szczególne znaczenie ma doświadczenie fotografa ślubnego. Ceremonia pod gołym niebem bywa sporym wyzwaniem: ostre słońce powoduje mocny światłocień, zmiany pogodowe potrafią nieźle zaskoczyć, a wysoka temperatura – sprawić, że aparaty zaczną nagrzewać się do czerwoności. Dobry fotograf ślubny, którego raczej trudno będzie znaleźć na grupach typu “fotograf ślubny nie za miliony”, nie tylko poradzi sobie z tymi trudnościami, zadba o zapasowy sprzęt i będzie wiedział, jak najlepiej wykorzystać zastane warunki, ale przede wszystkim wyłapie dla Was wszystkie ważne momenty: czułe spojrzenia, drobne gesty, łzy wzruszenia czy spontaniczne reakcje gości, czyli to, czego nie może zabraknąć w reportażu ślubnym. Warto zatem wybrać kogoś, kto zna specyfikę pracy w plenerze i ma na koncie podobne realizacje – dzięki temu będziecie spokojni, bo Wasza historia zostanie opowiedziana w najpiękniejszy możliwy sposób.


Ślub w plenerze w Dworku Separowo

Ślub w plenerze to jeden z najpiękniejszych sposobów na to, by rozpocząć wspólne życie. Nie raz i nie dwa mieliśmy okazję obserwować, ile radości i wzruszeń pojawia się na takich uroczystościach. Na świeżym powietrzu goście częściej się uśmiechają (również do fotografów ślubnych), są bardziej zrelaksowani, a my mamy szansę uwiecznić ceremonię w pięknych okolicznościach przyrody. Jeśli czujecie, że to coś dla Was, przemyślcie nasze rady i zaplanujecie wspaniały ślub plenerowy, który będziecie kiedyś wspominać z łezką w oku. I koniecznie zapoznajcie się z naszym szybkim przepisem na piękny (i niezapomniany) ślub. A jeśli chcecie się dowiedzieć, ile kosztuje reportaż ślubny wykonywany przez MyBestPhoto, skorzystajcie z formularza kontaktowego.

Do zobaczenia w plenerze!

RECENT POSTS