Ślub kościelny w plenerze

Czy można zorganizować ślub kościelny w plenerze? Jak najbardziej! Bardzo żałujemy, że dopiero teraz, przy okazji tworzenia kolejnego reportażu ślubnego ze Starego Kamionka, dowiedzieliśmy się, że to wyzwanie wcale nie jest tak karkołomne, jak by się mogło wydawać. Wcześniej słyszeliśmy o tym, że niektóre miejsca (na przykład uwielbiane przez nas Przyborowo 11) oferują parom młodym możliwość przeprowadzenia ceremonii kościelnej pod chmurką, ale były to tylko pojedyncze wyjątki. Tymczasem okazuje się, że z odpowiednimi ludźmi można łatwo spełnić takie marzenie. Zatem jeśli w trakcie planowania ślubu w Waszych głowach pojawiło się pytanie, czy ślub kościelny w plenerze jest możliwy, teraz głośno odpowiadamy: TAK! Bardzo chcieliśmy wykorzystać piękną pogodę latem, mieć wokół siebie naturę i stworzyć bardziej luźną atmosferę. Zaczęłam szukać rozwiązań i dotarło do mnie, że w Polsce nie jest to taka łatwa sprawa – tak o swoim pomyśle zorganizowania kościelnego ślubu plenerowego mówi nasza panna młoda.

Happy end w plenerze

Znane z licznych amerykańskich komedii romantycznych ceremonie ślubne w plenerze przenoszą tradycję w XXI wiek, jednak czy ślub pod gołym niebem rzeczywiście jest wart zachodu? Na to pytanie możemy odpowiedzieć zarówno z punktu widzenia fotografów ślubnych, jak i osób, które mają styczność z wieloma parami młodymi i bardzo polecamy Wam takie rozwiązanie. Jeśli na myśl o takiej uroczystości serce zaczyna Wam mocniej bić, to znak, że taka opcja naprawdę jest warta rozważenia. Jak się bowiem okazuje, również w Polsce można zorganizować ślub kościelny na plaży czy w bajecznym ogrodzie. Ślub kościelny w plenerze to również ciekawy kompromis, jeśli rodzice naciskają na ślub kościelny, a Wam marzy się ślub cywilny w plenerze – choć, jeśli mamy być szczerzy, ostateczne zdanie w kwestii organizacji tak ważnego wydarzenia zawsze powinno należeć do pary młodej.

Jak zorganizować ślub kościelny w plenerze? 

Na stronie Ślubokrętu znaleźliśmy informację, że to jedyna firma na rynku oferującą taką usługę. Ślub Karoliny i Przemka wspominamy bardzo miło, więc z ręką na sercu możemy Wam polecić tego usługodawcę. Dzięki przesympatycznemu księdzu i otoczeniu natury ich ceremonia plenerowa w Wielkopolsce była pełna lekkości, luzu i dobrego humoru. Wiemy, że kontakty z duszpasterzami bywają bardzo stresujące. Wy też obawiacie się rozmów ze swoim księdzem proboszczem? No to teraz odprężcie się i wyobraźcie sobie jakieś malownicze miejsce i duchownego, który nie dość, że wygłosi dla Was i Waszych gości zindywidualizowane kazanie uwzględniające Waszą historię, to jeszcze udzieli Wam ślubu z uśmiechem na ustach. Czy to nie jest fajna perspektywa?

Gdzie można zorganizować ślub w plenerze?

Jeśli zastanawiacie się, gdzie zorganizować ślub plenerowy w okolicach Poznania, zerknijcie koniecznie na naszą listę 50 najpiękniejszych miejsc na wesele w Wielkopolsce. Fanom ślubnych ceremonii plenerowych polecamy też te dwa wpisy: ślub w Przyborowo 11 oraz ślub w plenerze w Dworku Separowo. Nie mamy pewności, czy w każdym wybranym przez młodą parę miejscu może się odbyć ślub kościelny w plenerze, więc po szczegóły kierujemy Was do Ślubokrętu.

Ile kosztuje ślub kościelny w plenerze? 

Cóż, przyznajemy, nie jest to mały wydatek, ale uważamy, że spełnione marzenia są warte każdej ceny, zwłaszcza gdy chodzi o tak ważny dzień w życiu. Koszt takiej usługi wynosi obecnie 7-8 tys. zł. Jeśli wyobrażając sobie Wasz ślub widzieliście dwoje zakochanych ludzi przysięgających sobie dozgonną miłość w pięknych okolicznościach przyrody i z fajnym księdzem, to może jednak warto uwzględnić taką sumę w swoim budżecie, na przykład kosztem popularnych i drogich atrakcji weselnych, których goście i tak nie będą pamiętać. Póki co w Polsce śluby kościelne w plenerze nadal są rzadkością, więc tak wyjątkowa ceremonia może stać się jednym z najważniejszych i najpiękniejszych elementów dnia ślubu, a dla Waszego fotografa ślubnego – okazją do nieograniczonej przez mury kościoła swobody twórczej.

Minusy ślubu plenerowego

Czy nasza para młoda miała jakieś obawy, decydując się na kościelny ślub plenerowy? Oczywiście – odpowiada Karolina. – Po pierwsze reakcja rodziny, bo jednak odbiega to od standardowej ceremonii. Nasze obawy jednak okazały się zupełnie bezpodstawne i reakcje były bardzo pozytywne. Drugą obawą była pogoda – warto mieć plan B i w razie załamania pogody zrealizować np. ceremonię pod wiatą. U nas akurat było bardzo gorąco, więc polecono nam skrócenie ceremonii i to był strzał w dziesiątkę.

Czy jest alternatywa dla ślubu kościelnego i cywilnego?

Pewnie, że jest! Jeśli marzy Wam się uroczystość pod gołym niebem, ale wolicie ślub bez księdza i bez urzędnika, możecie zdecydować się na ślub humanistyczny w plenerze. W tym przypadku macie całkowitą dowolność miejsca, ale również wyboru celebranta (może nim zostać na przykład Wasz przyjaciel albo brat czy siostra). Przykład pięknej i wzruszającej plenerowej ceremonii humanistycznej znajdziecie tutaj.

Zawalczcie o swój wymarzony ślub

Jeśli spodobał Wam się pomysł, by pobrać się w plenerze, gorąco zachęcamy Was, byście mieli odwagę i determinację, by o to zawalczyć. Plenerowy ślub kościelny w Starym Kamionku był dla nas jednym z najciekawszych doświadczeń w sezonie 2023 i na pewno na długo zapamiętamy bezpretensjonalny radosny charakter panujący w trakcie ceremonii Karoliny i Przemka.

Miejsce: Stary Kamionek
DJ: Trochę Inny DJ
Suknia: Lauren Salon Sukni Slubnych
Biżuteria: Lovisa Jewellery
Fryzura i makijaż: Kolanowska
Garnitur: Tailor Crafts
Dekoracje: W Rytmie Slow
Oprawa ślubu: Ślubokręt
Drinkbar: Mucha nie siada
Zaproszenia: Decoris
Tort: Piekarnia Cukiernia Nowaczyk